Novinky

Ze zápisníku dobrovolníků

První dojmy nových dobrovolnic Elen a Anety

30. ledna 2020

Jsou za námi dva týdny na Lomboku. Musíme přiznat, že je to opravdu nádherné místo, plne vegetace, plazů, malých opic a hor. Bydlíme u tříčlenné rodiny žijící v malé vesnici ve středu ostrova mezi rýžovýma polema. Každý den máme možnost ochutnat tradiční indonéská jídla a pit lombotskou kávu.

Učíme děti ve věku od 6-17 let a občas to bývá velmi náročné, když máte třídu skoro 40 dětí, které vam téměř vubec nerozumí. O víkendech se snažíme cestovat. Zatím jsme navštívily Kutu – Lombok, kde jsme strávily čas s naši koordinátorkou Andreou. Dnes jsme se vrátily z ostrova jménem Gili Trawangan, a také jsme si již zamilovaly pláž Selong Belanak. Chvíli nam dělalo problém zvyknout si na místní dopravu, ale myslíme si, že ji již bravurně ovládáme. Celkově se nám zde líbí atmosféra, která panuje na celém ostrově. Je zde klid a nikdo nikam nespěchá. Také na lidi si nemůžeme stěžovat. Zatím jsou na nás všichni milí a hodní.

Elen & Aneta


Rekonstrukce v Tolot-Tolot už se pomalu blíží k finále!

13. leden 2020

Po dlouhých měsících práce a úsilí již stojí nová budova v kurzu u paní Intan ve vesnici Tolot-Tolot. Zde si studenti budou moci užít novou učebnu a naši dobrovolníci již nebudou muset dojíždět z dalekého ubytování v Kutě, ale budou moci využít nového soukromého pokoje přímo v areálu kurzu. Pokud všechno půjde podle plánu, tak v létě budeme moci ubytovat první dobrovolníky přímo zde, v místě výuky.


Ze zápisníku dobrovolníků

Hodina jógy, fotbalu, cesta na Gili ostrovy s potápěním a známé české osobnosti mezi Indonézany

10. prosinec 2019

Máme za sebou dalších deset dní na ostrově plném slunce a pro dnešek jsem se hodnocení našich posledních dní zhostila já, Ivana – spolehlivý skútrový závozník. Na skútru jsme čím dál tím zdatnější. Áňa jako zkušený řidič skútru již zvládá pravidla indonéské dopravy. To znamená, že kruháč již sekáme do protisměru po vzoru místních a poctivě troubíme při každém předjíždění. Za nejnáročnější um na indonéské silnici zatím hodnotím potřebu odbočení doprava, která nás jednou málem stála nervy (a život), ale jak každý Indonésan ví – „Never try Never know“.

Učební dny v obou školách rychle utíkají. S dětmi už jsme zkusily i trochu toho sportu, když jsme jedenkrát přesunuly výuku na nedaleké místní fotbalové hřiště. Studenty jsme seznámily s hrou našeho dětství: Na rybičky a rybáře. Honička měla více méně úspěch, nakonec jsme však beztak skončili u fotbalu, který tady musí hrát každý kluk. Holky pro změnu ozkoušely základní lekci jógy s nově začínající cvičitelkou Áňou.

Ve volném prodlouženém víkendu jsme podnikly výlet na severozápadní ostrovy Lomboku: Gili Trawangan, Gili Menor a Gili Air. Na výlet jsme přizvaly i další dobrovolnici Káťu, která nápad nadšeně uvítala, protože už ji dlouho nikdo „nevyvez“ z její vesnice. Cestu do přístavu jsme prožily ve stylu „fast and furious“ a nakonec jsme rády vyměnily našeho řidiče za houpající se loď, která nás naštěstí bezpečně převezla na největší ze tří ostrovů: Gilli Trawangan.

Díky skvělým radám našeho novozélandského ubytovatele jsme si zařídily celodenní šnorchlovací výlet kolem všech ostrovů a viděly bohatý podmořský život včetně našeho prvního setkání s mořskými želvami v jejich přirozeném prostředí. To byl asi nejsilnější zážitek, pokud nepočítám až kýčovité západy slunce plné palet barev a „domorodců“, kteří při západu proháněli své koně podél celé pláže, vytvářejíc nezapomenutelné scenérie.

Cesta zpět již proběhla v míru a poklidu. Z ostrovů jsme si všechny vezly i vzácný úlovek v podobě prvních pohledů, které jsou tu prakticky k nenalezení. Teď ještě najít poštu a můžeme otestovat kdo bude doma dřív. Zjistily jsme, že všichni dotázaní znají z Česka našeho sportovce Petra Čecha, což ale nepotěšilo Káťu a všechny na naší cestě poctivě seznamovala i s Václavem Havlem. Snad bude tato její mise mít úspěch pro budoucí české návštěvníky. Áňa poté Káťu odvezla zpět do její vesnice (jak jinak než na skútru) , výměnou za tip na nákup krásných a cenově výhodných sarongů. Konečně budeme moci splynout s místními ještě o něco víc! Tak zase příště!

Iva & Anni


Ze zápisníku dobrovolníků

Náš první týden na Lomboku

28.listopad 2019

V neděli jsme jely na výlet s další dobrovolnicí Katkou za studenty, kteří nás pozvali k sobě domů na návštěvu. Trošku jsme se obávaly jízdy na našem malém skútru, jelikož nám bylo řečeno, že studenti bydlí mimo hlavní cesty. Kdybychom jely sami, tak bychom se cestou asi okamžitě otočily, protože stav silnice opravdu neodpovídal k jízdě na motorce. Místní nám ovšem ukázali, že tyto podmínky nejsou nic výjimečného, a tak nám dodali trochu odvahy. Celkově tahle cesta přes kopce v drsném terénu bylo jedno velké dobrodružství. 

Rodiny studentů byly velmi pohostinné a nadšené, že mohly potkat “guru” jejich syna. Naše přítomnost vyvolala v okolí docela humbug, a když jsme chtěli udělat fotku s malým dětmi, tak se celá atmosféra strhla v jeden velký chaos. Pro děti to bylo poprvé, co viděli bílé turisty, a tak se nás trošku bály 🙂

Náš výlet jsme zakončily na místní liduprázdné pláži a plaváním při západu slunce.

Moc jsme se těšily, až začneme učit v našich kurzech. Naše první hodina byla u paní Eli ve vesnici Sengkol. Musíme uznat, že jsme hodně překvapené z celkového nadšení a energie studentů. Ti jsou doslova uvytržení z hodin a jde poznat, jak strašně se těší a jak se chtějí naučit anglicky.

S dětmi jsme hrály hodně anglických her, při kterých byly děti hodně soutěživé, a tak příští týden připravíme nějaké sportovní aktivity.

Dalších pár dnů jsme pak strávily ve vesnici Tolot-Tolot a mladšími dětmi. Všechny ty hodiny a místa, kde učíme jsou skvělé a moc nás baví interakce s místními dětmi.  Jen je pro nás někdy těžké vysvětlovat slova v angličtině, a tak plánujete se naučit více slov v místním jazyce.

Těšíme se na další týden v lombockém ráji.

Ivana a Anna


Seznamte se s našimi novými dobrovolníky

“Ahote všichni,

my jsme nové dobrovolnice z České republiky – Ivana a Anna a na Lomboku budeme pobývat jako učitelky angličtiny pod záštitou neziskové organizace Škola v ráji.

My dvě se známe více jak 10 let skrz volejbal, který jsme obě hrály profesionálně. Obě jsme studovaly v Americe, kde jsme si mimo jiné zdokonalily angličtinu. To byl jeden z důvodů, proč jsme se přihlásily do programu – abychom sdílely náš čas a vědomosti s Indonéskými dětmi. Děti máme obě rády, rády s němi trávíme čas, učíme je novým dovednostem a vzájemně i my se od nich učíme novým věcem.

ucit-v-zahranici

I když jsme předtím toho hodně nacestovaly, tato cesta na Lombok je naše první návštěva Asie. Indonésie, z toho co jsme zatím viděly, nám připadá jako velmi zajímavá a exotická země, kde každý ostrov má svá specifika. Co se nám na Lomboku líbí je, že není až tak turistický, že tady můžete poznat místní lidi a objevovat novou kulturu. Školu v ráji jsme si vybraly, protože se nám líbí jejich představa o dobrovolničení a celkově jejich osobní přístup.

Dobrovolničení na místě jako Lombok, všem dá zcelajistě nový náhled na život.”

dobrovolnictvi-v-zahranici

Anna a Ivana


Ze zápisníku dobrovolníků

Víkendový výlet na Tetebatu vodopády

27. října 2019

Není nic lepšího než objevování všech skrytých míst, který tento exotický ostrov nabízí. Minulý víkend se naše doborovolnice vydaly za místními vodopády. Nádhera, nemyslíte!?

 


Ze zápisníku dobrovolníků

Výlet na Gilli Islands a nasávání místní filozofie

16. října 2019

Uteklo pár týdnů a další skvělé zážitky jsou za námi. Měly jsme to štěstí zažít tradiční lombockou veselku, vydaly jsme se na divokou cestu za vodopády, šnorchlovaly jsme a prožily noc pod širakem na Gilli Bembe.

Našim největším zážitkem je ale stále vyučování dětí. Vyučování vedeme ve 3 skupinách. Snažíme se vymýšlet aktivity, které budou děti nejen bavit, ale zároveň budou zaměstnávat všechny jejich smysly. Děti jsou z nás úplně paf, stále se smějí, jsou neuvěřitelně hodné a pokorné. To bude možná tím, jak moc je to tady vzácné, chodit do školy, učit se anglictinu, vidět bílé “ksichty”.

Každý den se tu probouzíme za zvuků kohoutů a modliteb z mešit. Filozofii místních nasáváme jako houby. S většinou lokálů se dá pořádně pokecat o životě. Místní motto: “take it easy” slýcháme asi tak milionkrát za den, přemýšlíme, že si ho necháme vytetovat na čelo. Tak bychom popsaly celý Lombok, nikdo nic moc neřeší, rozhodně ne minulost, ani budoucnost, protože “Today is today, tomorrow is tomorrow” (motto č.2), všichni jsou jen tady a teď. Máme se od místních hodně co učit, my Evropané.

Za hodinu jedeme na lekci. Jsme utahané jako kočky z horka a tak vůbec. Ležíme na terase našeho domečku, posloucháme Marleyho a vůbec si nedokážeme představit cestu domů.

c2156d65-6bd8-44cd-a61c-d0a74c0cf090

PS: Joo, a Bára se taky stihla před 3 týdny totálně vysekat na skútru, byla v místní “nemocnici” a měla obří bouli na čele. Monokl už je pryč a jizvy se hojí. Takže jen takové btw pro další dobrovolníky, dávejte si mega majzla a hlavně nejezděte bez helmy, never ever!

Bára, Tereza a Anežka


Ze zápisníku dobrovolníků

Dlouhá cesta a první dojmy z ostrova

27. září 2019

“Nikdy bychom nevěřily, že zrovna my 3 spolu budeme sedět v letadle směr Indonésie. Poté, co jsme překonaly nekonečný 17-ti hodinový let, s více než s desetihodinovým čekáním na Bali, během kterého jsme zažily strach z možnosti nestihnutí navazujícího spoje, neměly si kde odpočinout a naše nohy byly kvůli dlouhému letu nafouklé tak, ze se nám sotva vešly do tenisek, jsme konečně tady, na Lomboku!

Nejisté, protivné a nevyspalé nás na lombockém letišti zachránil náš průvodce Put, od kterého jsme se do této chvile nehnuly. Hned první večer po příletu jsme zpečetili naše přátelství panákem propašovaného rumu.

Kvůli časovému posunu bylo naše vstávání přesunuto z běžných ranních hodin na patnáctou hodinu odpoledne. Po dlouhém dospávání spánkového deficitu nás Put vytáhl na krátký výšlap na kopec, ze kterého jsme poprvé uviděly celou Kutu. První skůtrová zkouška se samozřejmě neobešla bez menšího crashe na cestičce z našeho domku, kde jsme zahučely hned do první díry. Večer jsme krátce poseděli v tamním beach baru, kde hrála místní skupina a šly znovu do hajan.

Následující dva dny jsme strávily na pláži Selong Belanak. Je to nádherné místo s parádní atmosférou, spousty warungy, surfařskými školami a jemným pískem. Jsou tu opravdu velké vlny, což jedna nejmenovaná z nás nečekala a “vytuněná” slunečními brýlemi o ně záhy přišla. Seznámily jsme se tam s Putovými přáteli, které jsme si od první chvíle zamilovaly a nemůžeme se dočkat další surfařské lekce (při té první jsme se někteří totálně spálily a zničily, ale šlo nám to!), skvělého jídla a chillu v baru u Haryho.”

Bára, Tereza a Anežka


Ze zápisníku dobrovolníků

Objevujeme krásy ostrova

26. červen 2019

Čas tady utíká čím dál tím rychleji a my se snažíme z času stráveného tady vytěžit maximum. Navštívili jsme místní výrobu sarongů a dozvěděli se, kolik práce dá jeden takový ušít. Zároveň jsme si jeden rozpracovaný zamluvili a těšíme se na jeho dokončení 🙂

20190615_103620

Vyučování studentů nás baví čím dál víc a jsme rádi, když každý den vidíme nové pokroky. Po volných odpolednech prozkoumáváme nové a nové pláže. Momentálně jsme na Gili Trawangan, kde jsme si vyzkoušeli naše první potápění v životě a hlavně díky zdejším želvám si tak zařídili nezapomenutelný zážitek.

Dominika a Sebastian

20190616_141315-01


Ze zápisníku dobrovolníků

Zabydlujeme se

10. červen 2019

Ve čtvrtek jsme se konečně podívali na pláž a poprvé otestovali vodu na Lomboku. Z důvodu zdejších prázdnin tam bylo i hodně místních a tak jsme se nevyhli několika žádostem o fotku:) Lákalo nas vyzkoušení surfingu, ale nakonec jsme se rozhodli ponechat tuto zkušenost na později.

V pátek jsme potom společně s panem Jumirimem vystoupali na kopec u vesnice, odkud byl nádherný výhled. Cesta byla strmá, ale stala za to. Pote jsme se zastavili za jedním z přátel pana Jumirima, kde jsme byli vlídně přivítáni a pohoštěni.

V sobotu jsme se pak rozhodli navštívit hlavní město Mataram, kde jsme si prohlédli hinduistické chrámy. Nakonec jsme projeli i tzv Monkey Forest a cestou zpět do Pandan Indah se trochu ztratili. Nakonec jsme ale úspěšně dojeli a byli nabiti zážitky z celého dne!

Dominika a Sebastian


Ze zápisníku dobrovolníků

První dojmy

6. června 2019

“Do vesnice Pandan Indah jsme dorazili v neděli v odpoledních hodinách po jédne noci strávené v letadle a druhé na singapurskem letišti. Všichni nás přivítali s úsměvem a ihned nás ubytovali. První dva dny jsme strávili ve vesnici, abychom blíže poznali Jumirijovu rodinu, obyvatele vesnice i místni život. Vsichni jsou zde velmi milí a pohostinní. 

V ponděli jsme měli první výuku, nebo spíše seznamovací hodinu, jsou tu momentálně prázdniny a tak pravidelnou výuku začínáme až příští týden. V úterý večer jsme pak poprvé usedli na skútr a jeli do města Paya, abychom viděli karneval a trh v rámci oslav konce Ramadánu. Zatím se stále rozkoukavame a zvykáme si na horké počasí, ale už teď se moc těšíme na další dny a nové zážitky!”

Dominika a Sebastián


Práce v Tolot-Tolot pokračují

7. dubna 2019

Projekt přestavby učebny v Tolot-Tolot pokračuje v plném proudu. Právě probíhá příprava konstrukce střechy, oken a dveří.


U paní Intan se nelení

25. března 2019

Je tomu jen pár týdnu a už tady máme první výsledky snažení.

V kurzu u paní Inan ve vesnici Tolot-Tolot začala první etapa výstavby nových učebních prostor. Základy pro rozšíření učebny jsou poleženy.

Plán je dokončit celou stavbu běhěm dalších měsíců a znovu rozjet výuku během července.

Kontaktujte nás o možonstech stát se dobrovolníkem se Školou v ráji.


V Tolot-Tolot přibude nová učebna

13. března 2019

Včera za přítomnosti starosty vesnice Tolot-Tolot byla podepsána smlouva o užívání nové budovy, která se v nejbližší době začne stavět pro kurz IEC.

Budova bude sloužit nejen k výuce angličtiny, ale i pro další veřejně prospěšné aktivity jako workshopy, lékařská ordinace, knihovna atd.

Za Školu v ráji dokument podepsali Andrea a put, za Intensive English Course paní Intan s manželem a také majitel pozemku, na kterém bude budova stát. Jako svědek zde byl přítomen pan starosta Tolot-Tolot.

Sledujte naše stránky a buďte v obraze, jak probíhá výstavba budovy a jak vůbec takové práce v Indonésii probíhají.


Česká delegace v Pandan Indah

28.února 2019

Včera proběhla v kurzu u pana Juirima v Pandan Indah velká událost. Z České republiky přijelo asi 20 podporovatelů spolku pod vedením naší bývalé dobrovolnice Natálky. Skupina předala finanční dary, které sesbírali rodiče a děti z jedné spřátelené základní školy.

Finanční dar ve výši 10tis korun bude použit k zaplacení strešní krytiny nové budovy, kterou pan Jumirim staví zcela z vlastní pomoci. Chce tím docílit zkvalitnění výuky ve svém institutu. Nová budova bude obsahovat učebnu a cvičnou kuchyň.

Skupina také dovezla drobné dárky pro děti a studenty ERC.

Celý den se nesl ve znamení příjemné konverzace a vrcholem byl opulentní oběd v tradičním sasak stylu.


Škola se nám rozrůstá

14. února 2019

Po dlouhých měsících plánování a domluv se projekt přestavby školní budovy kurzu IEC konečně blíží ke konci.

Plány jsou navrhnuty, stavba může začít. V budoucnu se tak studenti můžou těšit novým prostorům a dobrovolníci novému ubytování přímo u učebny.

Sledujte nás dále a uvidíte, jak budou práce pokračovat.


Šťastný nový rok!

Ode všech ze Školy v ráji a všech našich studentů bychom vám chtěli popřát vše nej do nového roku.


Přijela nám posila!

19.říjen 2018

Máme tady nového dobrovolníka! Konečně sem na Lombok za námi přijel Filip. Tento mladý a schopný muž se Školou v ráji spolupracuje už přímo od jejího založení na dálku, ale až nyní si byl schopný zařídit doma plány tak, aby tady s námi mohl měsíc pobývat.

Bohužel Filipův pobyt se chýlí ke konci. Jeho místo je ale na nějaký čas prázdné, tak pokud by měl někdo zájem učit tyto šikovné děti a poznat jak krásný Lombok dokáže být, tak se na nás obraťte. Rádi tady přivítáme nové dobrovolníky.


Video od našich bývalých dobrovolkyní Katky & Daniely

31. říjen 2018

Pokud pořád váháte, jestli máte přijet učit angličtinu tady na Lombok, tak doporučujeme se podívat na toto video.

Mají ho na svědomí Katka s Danielou, které tady na ostrově vyučovaly 2 měsíce angličtinu. Holkám moc děkujeme, že ho tady můžeme zveřejnit. Snad se vám bude líbit stejně stejně tak jako nám.


Ze zápisníku dobrovolníků

Stavba nové částí školy v ERC Rinjani course

9.říjen 2018

Jumirim, ředitel v ERC se rozhodl postavit další část školy, její hlavní součástí bude velká kuchyň. Je to jeho velký sen a jsme přesvědčeni, že právě zde splní svůj účel. Studenti se zde budou moci naučit připravovat různé tradiční pokrmy. Chce tímto ještě více prohloubit přípravu studentů na jejich povolání. Nejčastěji se totiž jedná právě o povolání v restauracích či hotelech.

S našimi staršími studenty z kurzu jsme se společně účastnili kopání základů. Celý prostor bývalé farmy, byl vymezený provázkem a bambusovými ohrádkami, všude kolem běhali kozy, slepice a husy a térén nebyl zdaleka vyrovnaný. Tento fakt nikoho nepřekvapoval a studenti se hned dali do práce. Při našem prvním kopání jsme zjistili, že stará lopata se chová skoro jako papír. Takže jsme jejich zapálení pro věc a pracovitost ještě více obdivovali. Ano, zdejší nástroje jsou často velmi staré, nebo nemají žádné. Základy na stavbu se kopají ručně a na vybírání jámy používají často jen kbelíček nebo dokonce skořápku od kokosu.

Zkrátka přípravy na stavbu pokračují velmi pomalu. Je to tvrdá a težká práce, která je někdy skoro nemyslitelná provádět v horkých dnech. Proto na přípravách pracují  často i celé noci.  Nyní Jumirim se svou nejbližší rodinou a přáteli svařují železné konstrukce. Jejich přípravy nás take dost překvapili. Velké dráty ohýbají do čtverců a to ručně za pomoci dřevěného trámu s hřebíky. Nakonec tyto části spojí v jednu velkou konstrukci, která se vloží do jam a zasype se kameny s betonem.

Až bude vše připrvaveno bude se moci začít konečně stavět.

Káťa a Lůca


Ze zápisníku dobrovolníků

První potřehy našich 2 nových dobrovolníků

4. říjen 2018

Po týdenním prozkoumávání krásné krušné Kuty se přesouváme do tiché vesničky ležící uprostřed rýžových políček v Pandan Indah. Mr. Jumirim, ředitel školy, nás přijímá jako svoji rodinu. Máme možnost videt vše maximálně zblízka a poznat jejich kulturu na vlastní kůži. Jsme zasvědcené do místních tradic a tradičních svateb. Učíme se připravovat místní pokrmy. Trávíme čas s dvouletým synem Jumirima Dapou.

Ve volném čase poznáváme nová místa tohoto úžasného ostrova a zkoušíme surfovat.

Hned po příjezdu nam Jumirim hrdě oznámil, že se budeme moci zapojit do staveni další části školy. Na material jako jsou bambusove tyče, kameni a beton šetřil celych sedm let. Jsme radi, ze se toho muzem zúčastnit prave my. Spolu s našimi staršími studenty z kurzu budujeme základy. Sledujeme místní způsob stavění, který je opravdu odlišný. Celý Lombok i studenti nám rychle přírůstaji k srdci.

Káťa a Lůca


Čestná indonéská návštěva v Čechách pokračuje

24.září 2018

O tom, že partnerka Školy v Ráji, Ayshia Odist, je právě v Čechách jsme se již zmiňovali.

I když se její pobyt chýlí ke konci, Ayshia stihla navštívit ještě i několik univerzit, kde udělala přednášky na téma Ekologický rozvoj & vzdělávání a také na Veletrhu ekologických programů. Zde předváděla názorné ukázky, jak spotřebovávat odpad, do kterých zapojila všechny přihlížející, co měli zájem si sami něco zkusit vyrobit.

Pokud by měl někdo zájem spolupráce s Ayshou a Školou v ráji, a osobně se zúčastnit ekologických projektů na Lomboku jako dobrovolník, pak nás kontaktujte zde.


O Škole v ráji a našich dobrolnících v časopise

19.září 2018

Článek o dobrovolnictví v Indonésii s naší nadací Škola v ráji právě vyšel v novém čísle univerzitních novin Zemědělské univerzity.

O tom, jaké měly bývalé dobrovolkyně zážitky, co jim pobyt dal a naučil si můžete přečíst zde:

Lombok aneb celá Indonésie na malém ostrově

Kdokoliv se nás zeptal, jaké to na Lomboku bylo, odpovídaly jsme jedním slovem – neuvěřitelné. Od začátku jsme pociťovaly, že to je absolutně jiný svět, plný mnoha kontrastů. Je to ostrov mnoha krás, ale i spousty nedostatků. Vedle nádherných pláží, rýžových teras a skvělého exotického ovoce, musí návštěvník počítat také s velkou mírou chudoby a poházenými odpadky na každém rohu. V mnoha ohledech má člověk pocit, že se vrátil o několik desetiletí zpět…

Naše stáže se konaly v malé vesnici Panda Indah, na „Lkp. English Rinjani Institute“, kde jsme učily tři skupiny studentů. První skupinu tvořili dospělí studenti, které jsme připravovaly na budoucí práci v hotelu nebo restauraci, mohly jsme tedy aplikovat i znalosti z andragogiky a kariérového poradenství, získané během studia na IVP. Další dvě skupiny tvořili studenti ze sociálně znevýhodněných rodin ve věku 15 – 20 let, zde jsme působily jako lektorky anglické gramatiky a konverzace, ale rovněž poskytovaly studijní poradenství. V mnoha případech jsme využívaly postupy získané během studia předmětů sociální pedagogika a psychologie výchovy a vzdělávání. V praxi jsme se utvrdily v tom, že je dobré poskytnout pomoc těm, kteří ji nejenom potřebují, ale i chtějí.

Domníváme se, že jsme naší prací usnadnily dětem z malé vesničky na Lomboku (Indonésie) cestu ke vzdělání, které jim umožní ovlivnit svou budoucnost. Daly jsme jim šanci volby formou vzdělání. Indonéský vzdělávací systém je naprosto odlišný od českého, ale stejně jako u nás je povinná školní docházka v Indonésii devítiletá. Indonéská vláda do vzdělání investuje 20 % svého rozpočtu. Úroveň vzdělávání bohužel za světovými školami stále pokulhává. Je to dáno také tím, že od patnácti let školu dále navštěvuje pouze přibližně 51 % mladistvých. Mentalita Indonésanů je velmi odlišná od té naší, proto jsme výuku často realizovaly za nestandardních podmínek, díky tomu došlo k posílení naší flexibility a osvojení umění improvizovat. Jedním z důvodů bylo také to, že polovinu našeho pobytu probíhal Ramadán, a protože 75 % obyvatel Lomboku tvoří muslimové, byli všichni díky půstu unavení a hůře se s nimi pracovalo.

Jak už název článku naznačuje, Lombok je celá Indonésie na malém ostrově. Na severu ostrova najdete rýžové terasy, dech beroucí vodopády v oblasti Senaru a na jihu zase nádherné písčité pláže a palmy s čerstvými kokosy. Tato letní praxe měla vysoký dopad na rozvoj našich pedagogických, didaktických, poradenských a komunikačních dovedností v anglickém jazyce, ale přinesla nám i nové sociální dovednosti včetně tolerance k rozdílné kultuře.

Pobyt na Lomboku nám v mnoha ohledech změnil pohled na svět, a i když cílem stáže bylo učit indonéské děti, myslíme si, že nejvíc jsme se toho naučily my samy – byl to zatím nejintenzivnější zážitek a největší zkušenost v našem životě.


Čestný indonéský host na návštěvě v České Republice

25.srpen 2018

Po skoro ročním plánování konečně přijela do Čech naše kolegině, kamarádka a hlavně velká inspirace – Ayshia Odist.

Narozena přímo na Lomboku, Ayshia je členem spolku Škola v Ráji, ale hlavně je zapálená do všech typů ekologických projektu na ostrově ať už je to sbíraní odpadků, vysazování nových stromů, až po samotné zpracování odpodkových plastů a dalších materiálů. Ayshia sama bez jakýchkoliv dotací od státu či sponzorů založila centrum na Lomboku, kam chodí mladé slečny s postižením spracovávat odpadkové materiály a vytvářet různé produkty jako například oblečení, kabelky, dekorace atd. Tyto produkty se pak dále prodávají a získané finance se vracejí zpět do centra a jsou použity na další rozvoj ekologické evědomělosti, ktérá je bohužel na ostrově pořád dost nízká.

Ayshia se již během svého pobytu v Čechách stihla objevit ve zpravodajství ČT1, zapojila se do ekologické besedy v Českém Ráji, a mnohe další akce ji ještě čekají.

V brzké době spolu s Ayishou bude Škola v Ráji oragnizovat nový eko-projekt pro dobrovolníky, kteří se pod Ayshiným vedením zapojí do ekologických aktivit na Lomboku. Pokud by měl někdo zájem se stát dobrovolníkem, tak je doporučeno brzy si zamluvit místo prolimitovanou kapacitu.

IMG_5368


Ze zápisníku dobrovolníků

Život na ostrově po zemětřesení

18. srpen 2018

Život na jižním Lomboku se pomalu vrací do normálu. Prvních pár dní po zemětřesení byly všechny školy zavřené, myšlenky na vzdělání šly pochopitelně stranou.

Asi týden po zemětřesení jsme opět začaly učit a snažily jsme se děti rozveselit a co nejvíc jim školu zpříjemnit. Proto jsme hodiny zahajovaly tanečky a zpíváním a výuku jsme prokládaly různými anglickými hrami. Taky jsme s dětmi zajeli do tradiční sasakské vesnice Sade, kde jsme si poslechli anglický výklad o životě původních obyvatel.

Teď už se zase víc soustředíme na trénování angličtiny a postupně vracíme k intenzivnějšímu učení.

Daniela & Katka

Taky ve škole v Sayang Ibu, kde každoročně zajišťujeme studium našim nejlepším studentům, se vše vrací do normálu.


Ze zápisníku dobrovolníků

Zemětřesení na Lomboku

10.srpen 2018

IMG_5226

Člověk si doma zemětřesení zkrátka neumí představit. Taky jsme si myslely, že se prostě roztřesou talíře na stole a ze stěny spadne několik obrázků. Jakmile jsme se ale něčeho takového staly součástí, zjistily jsme, že skutečnost je úplně jiná. Samy jsme si zažily zemětřesení, jehož síla se sice rozhodně nedá srovnat s tou na severním Lomboku, ale stejně dobře víme, jak moc v takové situaci dokáže pomoci obyčejná deka, čaj nebo něco k snědku.

Proto jsme se rozhodly vyrazit do ulic a podpořit sbírku pro obyvatele nejvíce postižených oblastí. Každý, kdo mohl, příspěl, a to nejen penězi, ale třeba i trochou rýže nebo trochou oblečením. Štědrost místních nás neskutečně dojala, pomohli všichni, i ti, kteří sami nemají téměř nic.

Doufejme, že to nejhorší mají lidé na Lomboku za sebou, a že budoucnost vypadá mnohem jasněji.

Daniela & Katka


Želva zachráněna

2.srpen 2018

FullSizeRender 79

Před pár dny jsme dostali upozornění od našich dobrovolníků, že k nim do vesnice někdo přinesl krásnou, velkou želvu, která je teď držena v malé ohrádce u jejich domu.

Pro většinu cizinců by tato skutečnost byla naprosto neakceptovatelná – vidět zvíře ohroženého druhu, jak trpí v malém prostoru s vidinou jisté brzké záhuby. My ve Škole v Ráji jsme to cítili naprosto stejně, a tak jsme začali zjišťovat, jak se tam ta želva vzala, a jak bychom ji mohli pomoci.

Po promluvě s panem Jumirim jsme se dozvěděli, že želva byla chycená náhodou jeho švagrem rybářem. Ten si ji rozhodl nechat na vajíčka, která jsou v Indonésii velmi cenná. I když želva je pro nás velmi exotocké a milé zvíře, v Indonésii je naprosto běžná a lidé se na ni dívají asi stejně, jako my na králíky. Tato skutečnost nicméně nemění nic na tom, že je želva ohrožený druh a nesmí se ze zákona zabíjet. Tím, kdyby ta želva byla usmrcena, by samozřejmě byl nejen udělán přestupek, ale také by to byl špatný vzor pro děti, kteří, až jednou vyrostou, můžou dělat to samé.

A tak my jsme vysvětlili panu Jumirimovi a jeho rodině, jaká je situace. Pan Jumirim to pochopil a uznal, že by bylo lepší želvu vypustit. Po domluvě s jeho rodinou se pak během 2 týdnů želva vrátila zpátky tam, kde byla vylovena a my jsme byli ujištěni, že situace už se nebude opakovat.


Ze zápisků dobrovolníků

Potřehy Natálie & Lukáše

30.červenec 2018

“Ještě jsme se nestačili ohlédnout a uplynuly další dva týdny. Dva týdny plné zážitků a nových zkušeností. Zúčastnili jsme se tradiční svatby ve vedlejší vesnici a dělali doprovod nevěstě a ženichovi na jejich tradičním pochodu vesnicí. Pro tuto slavnost nás náš hostitele a jeho žena patřičně nastrojili. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek!

Naši studenti v ERC se zatím postupně zlepšují. Již po dvou týcnech intezivního kurzu jde vidět u studentů velké zlepšení. Dokonce jsme jim začali dávat domácí úkoly a testy. Práce se studenty nás velmi baví. Jsou snaživí a plní pozitivní energie! Naše píle byla odměněna tím, že nás pár našich studentů o víkendu vzalo na Sekotong beach. Dokonce se nám zde povedlo jednoho našeho studenta naučit plavat. Na lodičce jsme také vypluli k části ostrovům Gili, kde jsme společně šnorchlovali a objevovali krásy podmořského života.

Od minulého týdne chodíme učit i do státní školy, kterou máme kousek od našeho ubytování. Ačkoliv na evropské poměry škola postrádá spoustu věcí, disponuje tou nejdůležitější a to jsou studenti, kteří se chtějí vzdělávat. Práci se studenty si prostě velmi užíváme!

Náš hostitel Jumirim se o nás velmi poctivě stará. Navíc je výborný kuchař! Všechna tradiční jídla, které nám připravuje nám velmi chutnají. Jeho tříletý syn „Dapa“ už se přestal stydět a tak z nás začínají být kamarádi.  S radostí se s námi dělí o sušenky nebo jiné dobroty.  Rodina pana Jumirima je velmi přátelská. Cítíme se tady jako doma.”


Seznamte se s Emily – naší novou dobrovolkyní z Anglie

22.červenec 2018

Emily se nedávno přidala ke Škole v Ráji a okamžitě se stala malou učitelskou superstar mezi dětmi zde na Lomboku. Emily, která pochází z města Cheltenham v Anglii, si právě vzala rok volna během studií Vzdělávání pro předškolské děti a rozhodla se během roku procestovat Asii a Austrálii. Svoje cesty zakončí právě zde, na Lomboku, kde bude přes Školu v Ráji vyučovat měsíc angličtinu na různých kurzech po ostrově.

(Pokud byste chtěli sledovat, jak se daří našim dobrovolníkům a co je nového ve Škole v Ráji, tak si nás nezapomeňte přidat na stránkach Instagramu)


Začal nový školní rok – a ne jen tak ledajaký pro tři z našich nejlepších studentů

16.červenec 2018

Letos poprvé Škola v Ráji umožnila studia na věhlasné školem Sayang Ibu třem chudým dětem – slečně Lie ze Sande a chlapcům Rajovi a Rizkimu z Kindangu. Jsou to talentované děti z chudým rodin, které by jinak na lepší vzdělání nikdy nedosáhly.

Všichni ze Školy v Ráji, jejich rodiny i učitelé jsme na děti moc pyšní a těšíme se, co jim budoucnost přinese.


Seznamte se s jednou z našich nejnadanějších studentek

14.července 2018

Tato holčička se jmenuje Nedisa, je to studentka od paní Intan z kurzu Intensive English Course a jak můžete sami vidět, je nesmírně šikovná. Nedisa skutečně doslova miluje vše co se týká angličtiny a jakmile má možnost, tak ji hned procvičuje doslova na komkoliv. Zde se skamarádila s milou anglickou turistkou během školního výletu na Kutu.


První dojmy z Lomboku

10.červenec 2018

V prvních chvílích na letišti bylo již patrné, že Lombok a Bali jsou dva jiné světy. Nejen, že je tu majorita jiného vyznání, navíc Lombok není zdaleka tolik turistický. Po ubytování se přímo ve škole u našeho hostitele jsme dostali vynikající večeři, vlastně každé jejich tradiční jídlo je vynikající . Děti, které tu učíme, jsou naprosto senzační, jak
mladší, tak i ti starší mají veliké nadšení do učení. Komunita zde je naprosto úžasná, stihli jsme už jednu návštěvu u bývalého studenta ERC,  kde jsme byli nádherně pohoštění. Také jsme stihli navštívit pláž Selong  Belanak, která je plná nadšených surfařů. Příští týden nás čeká návštěva  tradiční svatby, na kterou se velice těšíme. První dojmy jsou jen a jen pozitivní a my se nemůžeme dočkat na další skvělé zážitky.

Z Lomboku s láskou v srdíčku zdraví Natalie a Lukáš!


Noví dobrovolníci jsou tady!

9.červenec 2018

Před pár dny nám tady na Lombok dorazila výpomoc – Natálka a Lukáš tady budou vyučovat angličtinu u pana Jumirima v Rinjani English Course. Zde budou připravovat mladé chlapce a dívky, co právě dokončili středoškolské vzdělání, na práci v oboru cestovní ruch a zdokonalovat jejich angličtinu tak, aby měli lepší možnost sehnat zaměstnání.

Pokud byjste chtěli sledovat, jak se tady Natálka s Lukášem mají, tak nezapomeňte sledovat náš Instagram 


Výstavba toalet v plném proudu!

7.červenec 2018

Po delší době a nemalém úsilí si dobrovolníci, kteří bydlí v homestay u pana Jumirima, si budou moci dopřát klasické toalety, jaké znají z domu. Sprcha je sice pořád ve stylu alá polévání se kyblíkem ale pracujeme i na tom. One step at a time 🙂


Ze zápisků dobovolníků – Svatba na Lomboku

23.červen 2018

Pokud budete mít možnost navštívit na Lomboku tradiční svatbu určitě neváhejte. Nás manželka Jumirima, která se živí přípravou nevěsta, oblékla do tradičních oděvu a nalíčila. Základem je, co nejsvětlejší pleť, což u nás nebyl žádný problém 😊 Zatímco my se snažíme své tělo neustále vystavit slunci, abychom se opálily, ženy tady se líčí tak, aby jejich pleť byla jasně bílá.

Důležité je odpoutat se od toho co známe od nás, protože svatba tady je velmi odlišná.

Ráno, ještě před přípravami, jsme navštívili nevěstin dům, kde bála pohostili tradičním občerstvením. Odpolední ceremoniál, kterého jsme se zúčastnily probíhal tak, že jsme z nedaleké vesnice šli v dlouhém průvodu až do domu, kde bude nevěsta s ženichem po svatbě bydlet ( do domu ženichovo rodičů ). V průvodu nás postavili hned na začátek vedle nevěsty. Průvod byl dlouhý a za námi šla snad celá vesnice včetně bubeníků hrajících na tradiční bubny.

Zajímavé bylo, že nevěsta zde nezůstala, ale vrátila se zpět do domu svých rodičů. My jsme se pak také odebraly zpět domů. Bohužel jsme se nemohly druhý den  zúčastnit další části svatby- snídaně a tak jsme úplný závěr neviděli. Zároveň ani poradně nevíme čí svatbu jsme to vlastně navštívily, ale bohužel si myslím, že pokud by jsme teď nevěstu potkaly pravděpodobně ji  bez těch líčidel ani nepoznáme.

Nevýhodou bylo, že si nás každý fotil, postrkoval na různá místa, zastavoval. Vzhledem k tomu, že většina vesnice nikdy neviděla bílého to bylo pochopitelné, ale občas jsme měly víc pozornosti než nevěsta. Bylo nám, ale řečeno, že je to v pořádku. Údajně je pro všechny obyvatele tady největší pocta, když je my navstivime na jejich svatbě nebo v jejich domě. Po příchodu do nového domu novomanželům následovalo tradiční focení a vítání nevěsty novém domě.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.